Haber

Nijer’de askeri müdahaleye hazırlık! Senato’dan takviye istedi

Aynı zamanda Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) Lideri olan Tinubu, mektubunda, Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’un devrilmesiyle sonuçlanan talihsiz siyasi durumun ardından ECOWAS’ın ülkede barışı yeniden tesis etme kararı aldığını hatırlattı.

SENATO’DAN DESTEK İSTEDİ

Tinubu, Nijer’deki siyasi düzeni sağlamak için Senato’dan bu ülkeye Nijeryalı asker gönderilmesi için takviye istedi.

Nijer’de barışın sağlanması için ECOWAS’ın toplanarak açıklama yaptığını kaydeden Tinubu, “ECOWAS müdahale için Nijer’e asker gönderecek. (Nijerya) Nijer ile olan tüm kara sınırlarının kapatılıp izlenmesi ve harekatın yeniden başlatılması kararlaştırıldı. sınır sondaj tatbikatı verdi.” terimleri kullandı.

Nijer’den her türlü ticari ve özel uçuşun engellendiğinin altını çizen Tinubu, Lagos ve doğu limanları başta olmak üzere Nijer’e transit geçiş yapan malların ablukaya alınacağını kaydetti.

ELEKTRİK KESİNTİSİ İÇİN İLAVE TALEP

Başkan Tinubu da Nijer’in elektrik kesintisi için Senato’dan destek istedi.

Nijer’in elektrik ihtiyacının yüzde 70’ini karşılayan Nijerya, darbe nedeniyle Nijer’i besleyen hattın şalterini kapatarak 2 Ağustos’ta elektriği kesmişti.

NİJER’DE DARBE!

Nijer’de Başkan Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, yönetimi ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP) cuntasının liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

Başkan Bazum, 26 Temmuz’dan beri şahsi konutunda tutuluyor ancak Bazum’un telefon görüşmesi yapmasına izin veriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu