Haber

Erzurum’da Kur’an kursunda çocuklara şiddet iddiasıyla 2 sanığın yargılanması sürüyor

Erzurum’da yatılı Kur’an kursunda 14 çocuğa yönelik şiddet argümanıyla kurs yöneticisi ve hizmetlinin “işkence” cürmünden 96 yıldan 195 yıla kadar değişen müddetlerde mahpus cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar yönetici N.K. ve hizmetli U.G. ile mağdur aileleri ve taraf avukatları katıldı.

Birisi İstanbul’dan olmak üzere 5 mağdur çocuğun, Çocuk Adalet Merkezi’nde İsimli Görüşme Odası’nda uzmanlar eşliğinde Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden sözleri alındı.

SEGBİS üzerinden duruşmaya katılan E.A, U.B, M.S, T.Ş. sözlerinde sanıklardan şikayetçi olduklarını belirtirken, F.G, şikayetçi olmadığını söyledi.

Sanık U.G, savunmasında, suçlamaları kabul etmediğini belirterek, “Tahliyemi talep ediyorum.” dedi.

Sanık N.K. ise üzerine atılı kabahatleri kabul etmesinin mümkün olmadığını savunarak, tahliyesini istedi.

Mağdur avukatları, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini, sanık avukatları ise davaya ait yayın yasağı verilmesini ve müvekillerinin de tahliyelerini talep etti.

Sanık avukatlarının yayın yasağı talebini reddeden mahkeme heyeti, N.K. ve U.G’nin tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklar N.K. ve U.G’nin “Çocuğa, kendini savunamayacak kişiye işkence yapmak” kabahatinden 96 yıldan 195 yıla kadar değişen müddetlerde mahpusla cezalandırılmaları talep ediliyor.

Bir evvelki duruşmada 9 mağdur çocuktan 8’i, “sanıkların kendilerine şiddet uygulamadıklarını” belirterek şikayetçi olmamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu