Ekonomi

ECB Başkanı Lagarde: Avrupa’da tüm sistemik risklerin aynı anda ortaya çıkması engellendi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa’nın şu ana kadar tüm sistemik risklerin eş zamanlı meydana geldiği en kötü senaryodan korunduğunu belirtti.

Lagarde, Frankfurt’taki Avrupa Sistemik Risk Kurulu’nun (ESRB) 7. Yıllık Konferansında konuştu.

Christine Lagarde, “Bugüne kadar Avrupa’nın finansal sistemi, ciddi sistemik risklerin aynı anda meydana geldiği en kötü senaryodan kaçındı. Ancak politika yapıcıların proaktif kalmaları ve finansal istikrara yönelik risklerin ortaya çıkması konusunda tetikte olmaları gerekiyor.” dedi. Bu kelimeyi kullandı.

ABD’nin 16. Lideri Abraham Lincoln’ün sözlerine atıfta bulunan Lagarde, politika yapıcılara seslenerek, “Bugün yapılabilecek hiçbir şeyi yarına bırakmayın” dedi. O çağırdı.

Avrupa Sistemik Risk Kurulu’nun (ESRB) geçen yılın eylül ayında bir takım sistemik riskleri sıraladığını hatırlatan ECB Başkanı Lagarde, “Belirsizliğin son derece yüksek olduğu bir dönem. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, birbirini takip eden senaryoların olasılığını artıran bir diğer durum” dedi. gerçek oluyor.” diğer faktörlerle birleşti.” dedi.

Kış yaklaşırken Avrupa’da ciddi bir doğalgaz ve petrol kıtlığı riskinin bulunduğunu belirten Lagarde, “O dönemde ‘tahmin ettiğimiz tüm risklerin aynı anda gerçekleşip birbirinin etkisini artırabileceği’ konusunda uyarmıştık. Çok şükür şu ana kadar bu senaryo gerçekleşmedi.” değerlendirmesini yaptı.

Hanehalkı ve şirketlerin borç ödeme kapasitelerinin etkileneceği yönünde endişelerin daha önce dile getirildiğini belirten Lagarde, istihdamın şu ana kadar dirençli kalmasına rağmen yüksek enflasyon nedeniyle hanehalkının reel harcanabilir gelirinin ciddi baskı altına girdiğini kaydetti.

Lagarde konuşmasına şöyle devam etti:

“İkinci olarak, varlık fiyatlarındaki keskin düşüşten kaynaklanan riskleri vurguladık. Bunlar kısmen ABD merkezli bölgesel bankaların başarısızlığına, İngiltere’deki tahvil krizine ve son zamanlarda ABD Hazine tahvillerinin fiyat dalgalanmalarına yansıdı.”

Bazı sistemik risklerin henüz gerçekleşmediğinin altını çizen Lagarde, “Banka karlılığı, fonlama maliyetlerindeki artış ve yüksek siyasi faiz oranlarının bir yansıması olarak çok daha düşük kredi hacimleri nedeniyle olumsuz etkilenecektir.” Bu kelimeyi kullandı.

haberamasra.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu