Haber

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Güney Kafkasya Bölgesel İşbirliği Platformu toplantısında Türkiye’nin bölgesel sorunların diyalog yoluyla çözülmesinden yana olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Tahran’da düzenlenen Güney Kafkasya Bölgesel İşbirliği Platformu toplantısında, Türkiye’nin kalıcı barışın sağlanması için bölgesel sorunların diyalog yoluyla çözülmesinden yana olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Fidan’ın İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen Güney Kafkasya Bölgesel İşbirliği Platformu toplantısına katıldığını belirtti.

Paylaşımda, bölgede kalıcı barış ve istikrarın tesisi amacıyla oluşturulan platformun Dışişleri Bakanları düzeyindeki toplantısına ev sahibi İran’ın yanı sıra Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya’nın da katıldığı belirtildi.

Fidan’ın toplantıda dikkat çektiği konulara ilişkin paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Bakanımız toplantıda şunları söyledi: Türkiye, kalıcı barışın sağlanması için bölgesel sorunların diyalog yoluyla çözülmesinden yanadır, bu oluşumun bölge ülkelerinin kendi sorunlarını çözebileceğini uluslararası topluma göstermesi açısından önemli olduğunu, Bölgede işbirliği ve dostluğun önündeki engellerin kaldırılması, bölgesel barış ve istikrarın sağlanması memnuniyet vericidir.” Yolun Azerbaycan ile Ermenistan arasında imzalanacak kapsamlı barış anlaşmasından geçtiğini, bölgesel ulaşım temaslarının açılmasının normalleşme ve barış süreçlerini hızlandıracağını vurguladı.

haber-artuklu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu