Yaşam

Darwin’in tüm yazışmaları çevrimiçi erişime açıldı

Evrim kuramının kurucusu, biyolog ve tabiat tarihçisi Charles Darwin’in 15 binden fazla mektubu çevrimiçi erişime açıldı.

Cambridge Üniversitesi’nin paylaştığı bilgilere nazaran, araştırmacılar yaklaşık elli yıldır Atlantik’in her iki yakasında Darwin’in yazdığı yahut ona yazılan mektupların izini sürüyor. Darwin’in yaşamı ve düşünce gelişimi hakkında şimdiye kadarki en ayrıntılı bilgileri içeren mektuplar, 1822 ile 1882 yılları arasındaki yazışmaları kapsıyor.

Koleksiyonda, son altı yılda gün ışığına çıkan ve yeniden yorumlanan 400 mektup da yer alıyor. Bu mektuplar, Charles Darwin’in evrim kuramını oluşturmasına temel olan araştırma seyahatine çıktığı İngiliz Kraliyet Donanması gemisi HMS Beagle’da olduğu dönemi, ‘Türlerin Kökeni’ adlı kitabını yazdığı süreci ve ölümünden hemen önceki yıllara kadar olan yaşamını ayrıntılarıyla gösteriyor.

DARWIN’DEN LAWSON TAIT’E MEKTUP

Darwin’in mektup yazdığı isimlerden biri de pelvik ve abdominal cerrahinin öncüsü Lawson Tait’e yazdığı mektup. Darwin mektubu ölümünden kısa bir süre önce, 13 Şubat 1882’de kaleme almış.

Mektupta şu sözler yer alıyor:

“Sevgili efendim, Doğum günümdeki nazik notunuz için size ve Bayan Tait’e teşekkür etmek için yazıyorum. Kendimi çok yaşlı bir adam gibi hissediyorum ve rotam neredeyse bitmek üzere.

Saygılarımla, Darwin.”

Şubat 1882’de 73 yaşına giren Darwin, sağlığının kötüye gitmeye başladığı süreçte hâlâ botanik deneyler üzerinde çalışıyordu. 19 Nisan 1882’de hayatını kaybetmeden evvel amonyak karbonatının klorofil ve kökler üzerindeki tesirleri; yeni şeker kamışı çeşitleri ve Solanum Rostratum’da çapraz döllenme üzerinde çalışıyordu. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu